Penicilinai ir cefalosporinai priklauso beta laktaminių antibiotikų grupei.
Chemiškai penicilinai ir cefalosporinai glaudžiai susiję, tačiau turi nemažai skirtumų, kuriuos čia ir aptarsime.
Kad būtų lengviau surasti dominančių infomaciją, pateikiame planą, pagal kurį bus išdėstyta informacija.
1.1. Išgavimo istorija
1.2. Farmakodinamika
1.3. Lipofiliškumas
1.4. Nuo laiko priklausantis veikimas
1.5. Kombinacijos su kitomis antimikrobinėmis medžiagomis
1.6. Atsparumo vystymasis
1.7. Veikimo spektras
1.8. Straipsnių apžvalga
1.9. Atsakingas antibiotikų naudojimas. EMA duomenys
1.10. Ką siūlo Dopharma?
1.1. Išgavimo istorija
Penicilinas
Didžiąją šlovę atnešusį atradimą britas A.Flemingas padarė 1928 metais. Mokslininkas savo laboratorijoje paliko lėkštelę su užsėta Auksinio stafilokoko bakterija ir išvyko dviem savaitėms atostogų. Sugrįžęs A. Flemingas pastebėjo švarų ratą supantį gelsvai žalią pelėsį, kuris atsitiktinai užteršė lėkštelę. Žaliojo pelėjūno (Penicillium notatum) rūšies spora pateko į lėkšelę iš viršuje esančios mikologijos laboratorijos. Stafilokoko bakterijos užaugo tik ten, kur nebuvo pelėsio.
Tik praėjus apie 10 metų Flemingo tyrimai sulaukė didesnio susidomėjimo iš Oksfordo mokslininkų, nes buvo manyta, kad penicilino gamyba yra per daug sudėtinga ir todėl jo nepavyks naudoti žmonių gydymui.
Kas sekė po to?
- 1941 penicilinas pirmą kartą panaudotas žmonių gydymui (pacientas mirė, bet pastebėtas didžiulis potencialas);
- Farmacinės kompanijos JAV atrado didelių penicilino kiekių gamybos būdus;
- Dėl ribotų išteklių, iš pradžių penicilinas pradėtas naudoti antro pasaulinio karo metu Sajungininkų kareiviams gydyti;
- Po antro pasaulinio karo penicilinas pradėtas naudoti visame pasaulyje
Įdomūs faktai:
- Dėl labai ribotų penicilino išteklių, gydant pirmuosius pacientus, jų šlapime atsidūręs penicilinas buvo išgryninimas ir naudojamas pakartoninai. Antro pasaulinio karo metu tarp kareivių buvo smarkiai paplitusios venerinės ligos.
- Nustačius penicilino efetyvumą prieš Sifilį iškilo diskusija, kam pirmiau turėtų būti skiriamas penicilinas – sužeistiems mūšio lauke ar užsikrėtusiems venerinėmis ligomis kariams. Sprendimas buvo kažkur per vidurį – peniciilnu aprūpinti kareviai karo lauke.
Cefalosporinai
Kai penicilinų savybės buvo daugmaž išaiškintos, 1945 metais profesorius iš Italijos Džiuzepė Brotzu susidomėjo, kodėl jo mieste, Kaljaryje, nepasaint to, kad žmonės maudosi krante, kur netoliese į jūrą patenka miesto nuotekos, vidurių šiltinės protrūkių nepasitaiko. Jis nusprendė paimti vandens mėginį ir išbandyti jo poveikį Salmonella typhi bakterijoms.
Koks buvo rezultatas? Jam pavyko izoliuoti pelėsį (Acremonium chysogenum), kuris gamino efektyvias medžiagas prieš gramneigiamas bakterijas, tuo tarpu ir Salmonella. Mokslininkas bandė įtikinti italus investuoti į jo tyrimus, bet galiausiai išsiuntė pelėsių kultūrą į Oksfordo universitetą, kur buvo nustyta, kad pelėsis gamina mažiausiai 5 antibiotikus. Iki 1953 metų aptikti 3 skirtingi, pelėsio gaminami cefalosporinai.
Įdomūs faktai:
Nors Brotzu buvo pasiūlytas kaip vienas iš potencialių Nobelio premijos gavėjų, jis retai minimas italų rašytiniuose šaltiniuose, tačiau dažnai aprašomas farmakologiniuose straipsniuose visame pasaulyje.
1.2. Farmakodinamika
Baktericidinis beta laktaminių antibiotikų veikimas paremtas bakterijų sienelės sintezės slopinimu. Bakterijų ląstelės sienelė yra kompleksinės, pusiau standžios struktūros, kuri sudaryta iš pepidų (aminorūgčių) ir angliavandenių, sujungtų peniciliną sujungiančiais baltymais. Ši kompleksinė struktūra vadinama peptidoglikanu ir dažniausiai dengia bakterijų plazminę membraną (gramteigiamos bakterijos) arba yra įsiterpusi tarp dviejų plazminių membranų (gramneigiamos bakterijos). Beta laktaminiai antibiotikai negrįžtamai jungiasi prie peniciliną sujungiančių baltymų ir taip neleidžia susidaryti peptidoglikanui bakterijų dauginimosi metu.
Vieni penicilinai efektyvūs tik prieš gramneigiamas bakterijas, kiti pasižymi plačiu spektru ir tai susiję supenicilinų gebėjimu pasiekti peptidoglikano sluoksnį. Siauro spektro penicilinai nesugeba prasiskverbti pro išorinį lipidų sluoksnį gramneigiamose bakterijose, tačiau efektyvūs prieš gramtaigiamas bakterijas, kurių peptidoglikanas bakterijos išorėje. Priešingai, plataus spektro penicilinai pasižymi didele skvarba, todėl veikia ir gramneigiamas bakterijas. Kiti faktoriai, nuo kurių priklauso penicilinų efektyvumas, yra peptidoglikano storis, peniciliną sujungiančių baltymų struktūra ir atsparumo mechanizmai.
Skirtingi cefalosporinai taip pat pasižymi skirtingu veikimo spektru. Pirmos ir antro kartos cefalosporinai (cefaleksinas, cefaloniumas, cefapirinas) pasižymi siauru veikimo spektru ir efektyvūs pagrindinai prieš gramteigiamas bekterijas. Naujesnės kartos cefalosporinai: 3-ios kartos (cefaperazonas, ceftiofuras), 4-os kartos (cefkvinomas) – efektyvūs prieš gramneigiamas bakterijas.
Tiek penicilinai, tiek cefalosporinai neefektyvūs prieš bakterijas, kurios neturi sienelės. Taip pat, beta laktaminiai antibiotikai laikomi saugiais gyvuliams ir žmonėms, nes jų ląstelėse nėra peniciliną sujungiančių baltymų.
1.3. Lipofiliškumas ir pasiskirstymas
Penicilinai ir cefalosporinai pasižymi mažu lipofiliškumu ir gan prastu biologiniu prieinamumu. Išimtys – amoksicilinas ir penicilinas V (fenoksimetilpenicilinas). Šie antibiotikai geriau pasisavinimi iš virškinimo trakto nei kiti penicilinai. Geresnis pasisavinimas gali būti pasiektas naudojant antibiotikus parenteraliai.
Dėl mažo pKa, penicilinai ir cefalosporinai pasižymi mažu pasiskirstymu audiniuose, o didelė dalis šių antibiotikų kraujo plazmoje jonizuojama ir praranda savo skvarbą pro biologines membranas, dėl to karvių tešmenyje aptinkamas tik penktadalis kraujo plazmoje cirkuliuojančio antibiotiko. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl cefalosporinai dažnai naudojami vietiškai į spenius.
1.4. Nuo laiko priklausantis veikimas
Beta laktaminių antibiotikų veikimas priklauso nuo laiko. Tai reiškia, kad jie efektyviausi, kai bakterijos veikiamos jais pakankamą laiko periodą, štai kodėl nepertraukiamas gydymas yra labiau rekomenduojamas nei pulsinė medikacija. Norint pasiekti optimalų rezultatą, gydymo periodas turėtų būti ne ilgesnis nei dvigubas laiko tarpas, kurio metu audinių koncentracija yra didesnė nei MIC(minimali slopinanti koncentracija). Šis laiko tarpas nustatomas atliekant specialius farmakokinetikos tyrimus su skirtingomis rūšimis.
Penicilinų injekcijos dažnai švirkščiamos kelis kartus dienoje. Sumažinti injekcinių skaičių galima naudojant preparatus, kuriuose penicilinas sujungtas su prokainu ir dėl to išsiskirtia po truputį.
Įdomūs faktai:
Pencilinams būdingas fenomenas ,,Erelio efektas“. Naudojant penicilinus didesnėmis nei rekomenduojama koncentracijomis, slopinamas kai kurių bakterijų (pavyzdžiui enterobakterijų), augimas ir dauginimasis, todėl gali sumažėti penicilinų efektyvumas.
1.5. Kombinacijos su kitomis antimikrobinėmis medžiagomis
Penicilinai ir cefalosporinai niekada neturėtų būti naudojami kartu su bakteriostatiškai veikiančiais antibiotikais.
Sinergistinis veikimas pasiekiamas skiriant kartu su aminoglikozidais: beta laktaminiai antibiotikai padidina bakterijų sienelės pralaidumą, todėl aminoglikozidai gali lengviau pasiekti savo taikinį – ribosomas.
1.6. Atsparumo vystymasis
Atsparumas beta laktaminiams antibiotikams siejamas su beta laktamazėmis. Šie fermentai suardo beta laktaminį žiedą, kuris įprastai jungiasi prie bakterijų baltymų, ir inaktyvuoja antibiotikus. Atsaparumo mechanizmas perduodamas per plazmides, dėl to šis atsparumas labiau paplitęs tarp gramneigiamų bakterijų. Atsparumas siauro spektro antibiotikams, kurie veikia gramteigiamas bakterijas, yra nedidelis ir vystosi lėtai, tuo tarpu, atsparumo vystymasis plataus spektro penicilinams gana greitas.
Yra penicilinų, kurie atsparūs beta laktamazėms. Vienas iš jų, naudojamas veterinarinėje medicinoje,- kloksacilinas. Naujesnės kartos cefalosporinai taip pat mažiau jautrūs beta laktamazėms. Tai susiję su kitokia molekuline struktūra.
Kiti su atsparumu susiję mechanizmai – penicilinus sujungiančių baltymų pokyčiai, efliukso pompos ir mažesnis pralaidumas.
Įdomūs faktai: Bakterijos, ,,valgančios” penicilinus
Bakterijos gali įgyti atsparumą antimikrobinėms medžiagosms, jas neutralizuoti įvairiais fermentais. Pasirodo, tai dar ne viskas. Kai kurios bakterijos sugeba junginius, skirtus mikrobams naikinti, pasisavinti ir panaudoti kaip energijos šaltinį. Tyrėjai „Nature Chemical Biology“ žurnele paskelbė, kaip kai kurios bakterijos įgyvendina šį žygdarbį. Jie nustatė genus ir fermentus, susijusius su penicilino virškinimu, ir tikisi, kad žinios ilgainiui bus panaudotos tokiose srityse kaip antibiotikų naikinimas, pavyzdžiui, ligoninių atliekose ar nuotekose iš ūkio.
1.7. Veikimo spektras
Penicilinai:
- Siauro spektro penicilinai – benzilpencilinas, fenoksmetilpenicilinas ir kt. – efektyvūs pagrindinai prieš gramteigiamas bakterijas ir anaerobines bakterijas. Mikroorganizmai, įprastai jautrūs minėtiems penicilinams: streptokokai, penicillinui jautrūs stafilokokai,
- Trueperella (Arcanobacterium) pyogenes, Clostridium spp, Erysipelothrix rhusiopathiae, Actinomyces bovis, Leptospira Canicola, Bacillus anthracis, Fusiformis nodosus, ir Nocardia spp.
- Plataus spektro beta laktamazėms jautrūs penicilinai – ampicilinas, amoksicilinas ir kt. – efektyvūs prieš gramteigiamas ir gramneigiamas beta laktamazės negaminančias bakterijas. Jautrios bakterijos: Staphylococcus, Streptococcus, Trueperella, Clostridium, Escherichia, Klebsiella, Shigella, Salmonella,
- Plataus spektro beta laktamazėms jautrūs penicilinai, pasižymintys platesniu veikimu – karbenicilinas, tikarcilinas, azlocinilas ir kt. – efektyvūs dar ir prieš Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., ir netgi kai kurias Klebsiella, Shigella, ir Enterobacter spp padermes,
- Beta laktamazėms atsparūs penicilinai – oksacilinas, kloksacilinas ir kt. – aktyvūs prieš beta laktamazes gaminančias gramteigiamas bakterijas, ypač Staphylococcus aureus, tačiau ne tokie efektyvūs prieš gramteigiamas bakterijas kaip benzilpenicicilinas ir beveik neefektyvūs prieš gramneigiamas bakterijas.
- Karbapenemai – imipenemas, meropenemas, aztreonamas – patys efektyviausi penicilinai.
Cefalosporinai
- Pirmos kartos cefalosporinai – cefaleksinas, cefazulinas ir kt. – efektyvūs prieš gramteigiamas bakterijas ir vidutiniškai efektyvūs prieš gramneigiamas, išskyrus enterokokus. Efektyvūs prieš šias gramneigiamas bakterijas: E.coli, Proteus, Klebsiella, Salmonella, Shigella, ir Enterobacter spp. Ne tokie jautrūs beta laktamazėms, bet jautrūs cefalospirinazėms. Taip pat ne tokie efektyvūs prieš anaerobus kaip penicilinai.
- Antros kartos cefalosporinai – cefotiaminas, cefuroksimas ir kt. – efektyvūs prieš gramteigiamas ir gramneigiamas bakterijas, bet taip neefektyvūs prieš anaerobus bei neveikia enterokokų. Lyginant su pirmos kartos cefalosporinais, šie prasčiau veikia prieš gramteigiamas bakterijas.
- Trečios kartos cefalosporinai – ceftiofuras, ceftrioksonas ir kt – efektyvūs prieš gramteigiamas ir gramneigiamas bakterijas. Lyginant su pirmos ir antros kartos cefalosporinais atspararesni beta laktamazėms, bei efektyvesni prieš gramneigiamas bakterijas, tačiau silpniau veikia gramteigiamas bakterijas, tarp jų stafilokokus ir streptokokus.
- Ketvirtos kartos cefalosporinai – cepefimas – efektyvūs prieš daugelį gramteigiamų ir gramneigiamų bakterijų. Veikimo spektras prieš gramteigiamas bakterijos panašus į pirmos kartos. Atsparumas beta laktamazėms didesnis nei kitų kartų. Veikia pseudomonas.
1.8. Straipsnių apžvalga
Beta-laktamų efektyvumas prieš S.suis (6)
2019 metais, mokslininkai Tailande atliko S.suis atparumo antibiotikams tyrimus su padermėmis, izoliuotomis iš sergančių kiaulių, kiaulių be simptomų ir žmonių. Mokslininkai nustatė, kad didelis kiekis izoliuotų bakterijų turėjo atsparumą daugeliui antibiotikų.Ypač didelis atsparumas nustatytas makrolidams ir tetracikliniams. Beta laktaminiai antibiotikai, vankomicinas ir florfenikolis buvo efektyviausi prieš S.suis.
Antimikrobinių preparatų vartojimo poveikis augančių kiaulių išmatų mikrobiotos struktūrai (7)
2018 metais Elsevier paskelbtas amerikiečių ir egiptiečių tyrimas, kuriame jie ištyrė 5 skirtingų antimikrobinių medžiagų poveikį 8 savaičių amžiaus kiaulių mikrobiotai. Jų tyrimo metu buvo nustatyta, kad panaudojus ceftiofuro hidrochloridą ar tulatromiciną, mikrobiotos struktūra buvo labai panaši į prieš gydymą ištirtą po maždaug 14 dienų. Tuo tarpu, panaudojus bezilpenicilino prokainą ar oksitetracikliną, jau po 7 dienų nustayta subalansuota homeostatinė mikrobiotos struktūra.
Klinikinio mastito patogenų jautrumo antimirobinėms medžiagoms stebėjimas visoje Europoje: VetPath rezultatai (8)
VetPath laboratorinės diagnostikos įmonė atlikto pieno mėginių, paimtų iš klinikiniu mastitu sergančių karvių ir neseniai negydytu antimikrobinėmis medžiagomis, bakterijų jautrumo tyrimus. Mėginiai buvo surinkti iš 9 šalių 2009-2012 metais. Išskirti 934 izoliatai. E.coli (n=207) ir Klebsiella spp. (n=87) atsparumas tetraciklinams buvo vidutinis. Didelis atsparumas nustatytas cefapirinui (pirmos kartos cefalosporinas), bet tai buvo būdinga tik E.coli. Tuo tarpu, atsparumas beta laktamams nustatytas labai mažas arba mažas. E.coli jautrumas enrofloksacinui ir marbofloksacinui geras. S.aureus (n=192) ir koaguliazei neigiami stafilokokai (n=165) buvo jautrūs daugeliui antibiotikų, išskyrus peniciliną (atsparumas 25.0% ir 29.1% atitinkamai). Streptococcus uberis padermės (n=188) buvo jautrios beta laktaminiams antibiotikams, nors 35,6% padermių buvo vidutiškai jautrios. Atsparumas ertirominicinui nustatytas 20,2%, o tetraciklinui 36,7%. Streptococcus dysgalactiae (n=95) rodikliai buvo atitinkamai 13,7% ir 56,8%.
ESBL(ang.Extended-spectrum beta-lactamases) fermentus gaminančių E.coli paplitimas paukščių ūkiuose
Atlikus tyrimą Nigerijoje,nustatyta, kad ESBL gaminančios E.coli (tokios bakterijos atsparios daugeliui beta laktamų, tarp jų trečios kartos cefalosporinams) Nigerijos paukštynuose paplitusios nepriklausomai nuo paukščių amžiaus ir rūšies. Vidutiniškai 32,2% procentuose išmatų mėginių, nustyta ESBL gaminančių E.coli. (9).
Kinijoje nustatyta, kad nuo 2008 iki 2014 metų ESBL gaminančių E.coli kiekis padvigubėjo. Pastebėti skirtumai tarp skirtingų Kinijos regionų: regionuose, kur intensyvesnė paukštininykystė, didesnė paukščių koncentracija, išskirta daugiau ESBL gaminančių E.coli (10).
1.9. Atsakingas antibiotikų naudojimas
Visos antimikrobinės medžiagos, naudojamos žmonių medicinoje skirstomos į kritiškai svarbias, labai svarbias ir svarbias. Kokia situacija su penicilinais ir cefalosporinais?
Kritiškai svarbūs: piperacilinas, ampicilinas, amoksicilinas su klavulano rūgštimi (penicilinai), ceftriaksonas, cefepimas, ceftarolinas, ceftobiprolas (3-ios ir 4-os kartos cefalosporinai).
Labai svarbūs: mecilinamas, flukloksacilinas, benzilpenicilinas, fenoksimeilpenicilinas (penicilinai) ir 1-os bei antros kartos
1.9.1. Kokie EMA (Europos Vaistų Agentūra) statistikos duomenys?
Penicilinai
Šiaurės Europos šalyse, pagal 2017 metų duomenis, maistui skirtiems gyvūnams daugiausiai sunaudota siauro sprektro penicilinų (beta laktamazėms jautrių). Tuo tarpu, daugelyje kitų, tarp jų ir Lietuvoje, didžiausią dalį sunaudotų penicilinų sudarė plataus spektro penicilinai.
Cefalosporinai
3-ios ir 4-tos kartos cefalosporinai kartu su fluorokvinolonais ir polimiksinais priskiriami prie kritiškai svarbių žmonių medicinoje. Šių antimikrobinių medžiagų sunaudojimas maistui skirtiems gyvūnams Europoje 2017 metais atitinkamai sudarė 0,2%, 2,2% ir 3,4% procentus. Lietuvoje 3-ios ir 4-tos cefalosporinų pardavimai nuo visų parduotų antimikrobinių medžiagų sudarė mažiau nei 1%.
1.9.2. Olandų rekomendacijos dėl antimikrobinių medžiagų naudojimo
Pirmo pasirinkimo penicilinai:
- Kloksacilinas
- Dikloksacilinas
- Nafcilinas
- Oksacilinas
- Fenoksimetilpenicilinas (V penicilinas)
- Benzilpenicilinas
- Penethamato hidrojodidas
Antro pasirinkimo penicilinai:
- Amoksicilinas
- Ampicilinas
- Klavulano rūgštis
Trečio pasirinkimo penicilinai:
Ketvirto pasirinkimo penicilinai:
- Meticilinas
- Pivampicilinas
Pirmo pasirinkimo cefalosporinai:
Antro pasirinkimo cefalosporinai:
- Cefacetrile
- Cefaleksinas
- Cefaloniumas
- Cefapirinas
- Cefalozinas
Trečio pasirinkimo cefalosporinai:
- Cefoperazonas
- Cefkinomas
- Ceftiofuras
Ketvirto pasirinkimo cefalosporinai:
- Cefadroksilis
- Cefalotinas
- Cefuroksimas
1.10. Ką siūlo Dopharma?
Dopharma pasiūloje yra 3 preparatai, kurių sudėtyje yra beta laktaminių antibiotikų:
- Penstrep-ject® (benzilpenicilino prokaino druska+dihidrostreptomicino sulfatas). Plačiau – spauskite čia.
- Amdocyl 697® (amoksicilino trihidratas). Plačiau – spauskite čia.
- Phenoxypen® (fenoksimetilpenicilinas). Plačiau – spauskite čia.
Šaltiniai:
- https://www.historynet.com/penicillin-wonder-drug-world-war-ii.htm
- https://www.medigraphic.com/pdfs/lamicro/mi-2007/mi07-3_4g.pdf
- https://lt.wikipedia.org/wiki/S%C4%85jungininkai_(Antrasis_pasaulinis_karas)
- https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/312266/9789241515528-eng.pdf?ua=1
- https://www.msdvetmanual.com/pharmacology/antibacterial-agents/cephalosporins-and-cephamycins
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6318959/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0882401018302456
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378113517310180
- https://pdfs.semanticscholar.org/4775/ff131013823af77ab930894d1fdbe9f22c11.pdf
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1038/s41426-018-0033-1
- Dinther v.K., Engelen B., Cornelis C., Jehee N. ,,Responsible use of antimicrobials”, 16-20
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/report/sales-veterinary-antimicrobial-agents-31-european-countries-2017_en.pdf
Seminaras „Veršelių virškinimo trakto ligos ir jų sprendimo būdai“
/in UncategorizedKviečiame į seminarą „Veršelių virškinimo trakto ligos ir jų sprendimo būdai“
Seminaro data: 2022 m. gegužės 19 d.
Seminaro programa:
9:30-10:00 Dalyvių registracija.
10:00-11:15 Veršelių virškinimo sistemos patogenai, infekcijos ir jų gydymo galimybės.
11:15-11:30 Kavos pertraukėlė.
11:30-12:45 Veršelių imuninės sistemos vystymasis. Specifinių imunoglobulinų naudojimas. Locatim.
12:45-13:30 Pietų pertrauka.
13:30-14:45 Autogeninės vakcinos – specifinė profilaktinė programa Jūsų ūkiui.
14:45-15:00 Pertraukėlė.
15:00-16:15 Patogenų diagnostikos procedūra, mėginių paruošimas ir autogeninės vakcinos gamyba.
16:15-17:00 Diskusija ir sertifikatų įteikimas.
Seminaro lektorė: Dr. Chris Cornelis – veterinarijos gydytoja, Dopharma techninės pagalbos specialistė iš Belgijos. Dr. Chris Cornelis jau daugiau nei 20 metų konsultuoja bei sprendžia veršelių ir galvijų augintojų problemas.
Seminaro vieta: Restoranas „Siesta“ Pakrantės g. 4, Vareikonių k., Babtų sen., Kauno r.
Seminaras vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Seminaras registruotas VFA. Bus įteikiami 8 a.k. sertifikatai.
Daugiau informacijos: Dopharma Baltic LTD. – Ukmergės g. 241 – LT-07108 Vilnius – Lietuva T: +370 650 63302 – [email protected]
Veterinarinių antimikrobinių medžiagų ateitis
/in naujienosAtsparumas antibiotikams yra viena didžiausių grėsmių žmonijai. Todėl per pastarąjį dešimtmetį buvo daromas didelis spaudimas antibiotikų naudojimui veterinarijoje. Dėl to 2011–2018 m. antibiotikų pardavimai ES sumažėjo 34 proc., o remiantis naujausia JIACRA ataskaita (Europos vaistų agentūros paskelbta 2021 m.), maistiniams gyvūnams antibiotikai naudojami rečiau nei žmonėms.
Svarbu pabrėžti, kad nepriklausomai nuo ūkininkavimo sistemos, biologinio saugumo priemonių ar kitos žemės ūkio praktikos, gyvūnai gali susirgti ir jiems gali reikėti gydymo antibiotikais. ES pripažįsta, kad gyvūnai gali jausti, todėl prireikus juos reikia gydyti. Galimybė gydyti sergančius gyvūnus apsaugo gyvūnų gerovę ir yra būtina visuomenės sveikatai, nes mažina zoonozės (sukeliančios 70 proc. visų žmonių ligų) atvejus ir didina maisto saugą.
Naujasis reglamentas dėl veterinarinių vaistų (ES reglamentas 2019/6), kuris turėtų įsigalioti 2022 m. sausį, yra paremtas principu „Viena sveikata“, atsižvelgiant į ekspertų nuomones tiek iš žmonių sveikatos, tiek iš gyvūnų sveikatos pusės. Antibiotikų naudojimas gyvūnams yra dar griežčiau reglamentuojamas, ir netgi yra galimybė uždrausti naudoti antibiotikus veterinarijoje.
Siekiant sumažinti antimikrobinių medžiagų naudojimą ir taip sumažinti atsparių bakterijų atsiradimo riziką, daug dėmesio skiriama apdairiam naudojimui žmonėms ir gyvūnams. Apdairus naudojimas gyvūnams susideda iš atsakingo naudojimo (antibiotikų poreikio mažinimo gerinant gyvūnų sveikatą) ir racionalaus naudojimo (tinkamo antibiotikų naudojimo, kai būtina gydyti antibiotikais).
„Dopharma“ akcentuoja apdairaus naudojimo svarbą. Remdamiesi didele gyvūnų gydymo antibiotikais patirtimi ir žiniomis, galime teikti kvalifikuotą pagalbą veterinarams ir ūkininkams racionalaus (pvz., mūsų investicijos į farmakokinetikos tyrimus ir mūsų unikalus platus antibiotikų produktų asortimentas) ir atsakingo (pvz., gydymas ne antibiotikais ir autogeninėmis vakcinomis) naudojimo klausimais.
Mūsų įsipareigojimas naudoti antibiotikus apdairiai ir taikyti koncepciją „Viena sveikata“ išreiškiamas mūsų šūkiu:
Kuo mažiau, tik tiek, kiek reikia
Daugiau informacijos: Dopharma Baltic LTD. – Ukmergės g. 241 – LT-07108 Vilnius – Lietuva T: +370 (5) 210 1335 – [email protected]
Dopharma įmonei priklauso Ripac Labor laboratorija
/in naujienos2017 m. rugsėjo 1 d., Dopharma International B.V. įsigijo 65 proc. Bendrovės Ripac Labor akcijų ir nuo to laiko p. Dagmar Kohler Repp būdama pagrindine vadovaujančia akcininke kartu su Dopharma International B.V. toliau plėtojo RIPAC-LABOR veiklą.
Nuo 2014 m. Dopharma International B.V. pradėjo kaupti didelę patirtį rinkodaroje, vaistų platinime ir specifinių vakcinų ūkiams gamyboje. Bendrovė mano, kad tokio tipo profilaktika yra svarbi strateginė gyvūnų sveikatos sprendimų kryptis tęsiant tolimesnius investavimus.
Dėl šios priežasties Dopharma International B.V. susitarė su p. Dagmar Kohler Repp įsigyti likusias RIPAC LABOR akcijas. To pasekoje 2021 m. liepos 31d. p. Dagmar Kohler nusprendė nutraukti savo veiklą RIPAC LABOR laboratorijoje.
RIPAC-Labor atstovauja generalinis direktorius p.Heiko Rudiger. 2020 m. pabaigoje jis prisijungė prie bendrovės ir dabar vadovaus vienoje iš svarbiausių Dopharma Group bendrovių – RIPAC LABOR.
RIPAC-LABOR ir toliau kartu su Dopharma Group tieks ir tobulins reikšmingas vakcinas Europos rinkoje, užtikrindama prieinamumą Jums, mūsų gerbiami klientai.
Šis svarbus pokytis RIPAC-LABOR bendrovėje lemia ateinančias papildomas investicijas į produktų ir paslaugų kokybę, taip pat į išplėstus gamybos pajėgumus, kad patenkinti ūkių vakcinų poreikius ne tik dabar, bet ir ateityje.
Jei turite klausimų susijusių su šia informacija, susisiekite su p. Heiko Rudiger:
[email protected]
+49 175 4709368
Naujas puslapis kalakutų augintojams ir veterinarams – Dopharmaforturkeys.com
/in naujienosKalakutai yra unikali paukščių rūšis. Jų auginimo procese svarbūs kai kurie konkretūs fiziologiniai faktoriai, elgsena, dėl kurių reikalingas pritaikytas ūkininkavimas.
Pastebėjome, kad kalakutams reikalingi specifiniai produktai, ir jau prieš daugelį metų investavome į licenzijas, leidžiančias veterinarijos gydytojams ir ūkininkams atsakingai gydyti kalakutus. Galime jums pasiūlyti produktus, skirtus kalakutams, su konkrečiomis indikacijomis, dozėmis ir išlaukomis šiai gyvūnų rūšiai.
Siekdami sukurti informacijos tinklą ir dalintis žiniomis apie kalakutų sveikatos priežiūrą, bei spręsti problemas, su kuriomis galite susidurti, 2021 m. skelbiame – Kalakutų metais. Norime sutelkti turimas žinias tarp skirtingų žmonių, kalakutų augintojų ir veterinarijos gydytojų, kurie lankosi kalakutų ūkiuose skirtingose šalyse. Tokiu būdu galime mokytis vieni iš kitų. Dopharma, turėdama visą informaciją, išsiaiškins jūsų poreikius veterinarijos srityje. Tokios informacijos pagalba galime sutelkti savo tyrimus, kurie padės užtikrinti veiksmingiausius gydymo būdus.
Visi ateinantys metai, ne tik 2021, mums bus Kalakutų metai!
Daugiau infomacijos: www.dopharmaforturkeys.com
Dopharma vebinarai kovo mėnesį
/in naujienosKaip išvengti hemoraginio kepenų sindromo?
/in Techninė pagalbaRiebiųjų kepenų hemoraginis sindromas – tai metabolizmo būklė, kuri dažniausiai aptinkama pas vištas dedekles iš komercinių paukštynų. Sindromui būdingas staigus gaišimas, dėslumo sumažėjimas ir didelis riebalų kiekis kepenyse. Šiame straipsnyje pasidalinsime pagrindine informacija apie kepenų hemoraginį sindromą, taip pat apžvelgsime neseniai Kvinslando Universiteto paskelbtą informaciją.
Etiologija
Riebiųjų kepenų hemoraginio sindromo rizikos faktoriai:
Energijos perteklius
Energijos perteklius yra vienas iš svarbiausių veiksnių. Kai kurie mokslininkai teigia, kad energijos šaltinis neturi reikšmės, tačiau daugelis mano, kad racionai, kuriuose yra daug angliavandenių, labiau išprovokuoja hemoraginį sindromą, nei racionai, į kuriuos įtraukta daug riebalų.
Keliama hipotezė, kad šeriant paukščius pašarais, kuriuose yra daug angliavandenių ir mažai riebalų, kepenyse vyksta didelė de novo riebiųjų rūgščių sintezė. Šios sintezės metu iš angliavandenių susidaro riebiosios rūgštys, kurios vėliau gali būti paverčiamos trigliceridais ar kitais lipidais. Racionai su didesne riebalų koncentracija sumažina de novo riebalų rūgščių sintezės poreikį.
Hemoraginis sindromas labiau pastebimas nutukusioms vištoms nei vištoms, kurių kūno svoris normalus ar mažas. Nežinia, ar tai galima paaiškinti energijos suvartojimo pertekliumi, ar tai daro tiesioginę įtaką.
Temperatūra
Aukšta temperatūra yra gerai žinomas rizikos faktorius. Hemoraginis sindromas dažniau pasireiškia vasaros laikotarpiu, tačiau šalti orai taip pat gali būti pavojingi lauke laikomoms vištoms. Įrodyta, kad karščio stresas turi įtakos lipidų metabolizmui, bet dažnesnis hemoraginio sindromo pasireiškimas esant karštam arba šaltam orui nėra iki galo aiškus. Kiti su karščiu siejami pokyčiai – esant aukštai temperatūrai sumažėja energijos poreikis bei paukščių judrumas, o tai yra vienas iš rizikos veiksnių.
Kiaušinių dėjimo pikas (estradiolis)
Aukštu produktyvumu pasižyminčios vištos atsiduria hemoraginio sindromo rizikos grupėje dėslumo piko metu, kada svarbus vaidmuo tenka estradioliui (estrogenui). Vištos, kurioms pasireiškia hemoraginis sindromas turi didesnes estradiolio koncentracijas. Šis ryšys buvo patvirtintas, suleidus estradiolio – vištoms tai išprovokavo hemoraginį sindromą, ypač toms, kurios turėjo neribotą pašaro kiekį. Estradiolis skatina riebalų kaupimą kepenyse, kad pakaktų riebalų kiaušinio trynio gamybai.
Paveikslėlis iš Shini (2014) parodo gydymo estrogenais kartu su ribotu pašaro vartojimu (ERF) arba ad libitum pašarų suvartojimu (EAL).
Kepenų fosfolipidai
Fosfolipidų kiekis kepenyse yra susijęs riebiųjų kepenų hemoraginiu sindromu: sveikų vištų fosfolipidų koncentracija yra didesnė nei sergančių. Fosfopilidai pasižymi lipotropiniu poveikiu, todėl yra svarbūs kepenų lipidų mobilizavimui iš kepenų. Taip pat, fosfolipidai yra ląstelių membranų sudėtyje, kur jie reguliuoja membranų vientisumą ir poringumą, apsaugo ląsteles.
Uždegiminės reakcijos
Shini ir jo tyrimo grupė nustatė, kad uždegiminis atsakas prisideda prie vištų, kurioms būdinga riebalų infiltracija kepenyse (steatozė, ) hemoraginio sindromo patogenezės. Tyrimo grupėje vištos, sergančios hemoraginių sindromu, turėjo didesnę fibrinogeno ir leukocitų (heterofilų ir limfocitų) koncentraciją nei kontrolinės grupės. Taip pat IL-1β ir IL-6 mRNR kiekiai buvo didesni sergančiųjų grupėje. Yra žinoma, kad šie citokinai dalyvauja suaktyvinant ir skatinant leukocitų infiltraciją į pažeistas vietas.
Tiriamoms vištoms hemoraginį sindromą sukėlė estrogenai ir LPS (lipopolisaharidai). LPS yra gramneigiamų bakterijų, kurios buvo naudojamos imuniniam atsakui sukelti, išorinės membranos komponentai.
Eksperimento metu paaiškėjo, kad LPS buvo priežastis, dėl kurios iš paprastos steatozės išsivystė hemoraginis sindromas. Komercinėmis sąlygomis uždegiminę reakciją, sukeliančią šį perėjimą, gali sukelti kiti veiksniai, įskaitant mitybos ir aplinkos veiksnius. Mūsų žiniomis, dar nėra nė vieno tyrėjo, tyrusio priešuždegiminių veterinarinių vaistų poveikį riebiųjų kepenų hemoraginiam sindromui.
Ribotas vištų judėjimas
Dėl riboto vištų judėjimo hemoraginis sindromas dažniau pasireiškia vištoms, laikomoms narvuose.
Mikotoksinai
Kurį laiką mikotoksinai buvo laikyti galimu kepenų hemoraginio sindromo rizikos faktoriumi, bet dėl to kyla daug klausimų. Kas tikrai žinoma, kad aflatoksinai gali išprovokuoti kitus kepenų pažeidimus.
Ligos pradžia
Nors suriebėjusių kepenų hemoraginis sindromas dažniausiai pasireiškia kiaušinių dėjimo piku, patologiniai pakitimai prasideda žymiai anksčiau. Pirmi pokyčiai kepenyse gali būti pastebėti jau nuo lytinės brandos pradžios, kada padidėja padidėja lipidų ir proteinų sintezė svarbi kiaušinių trynių formavimuisi. Iš kitos pusės, jokių klinikinių požymių tokioje ankstyvoje stadijoje nepasireiškia. Labiausiai pastebimi pokyčiai pasireiškia dėslumo piko metu arba po jo tikėtina sukelti aukšti
Paukščių jautrumas
Kodėl paukščiai tokie jautrūs? Tai gali būti paaiškinta skirtumais tarp žinduolių ir paukščių.
Požymiai
Bandoms, kuriose pasireiškia suriebėjusių kepenų hemoraginis sindromas, dažnai būdingas staigus gaišimo padidėjimas, nepaisant gero dėslumo procento. Gaišimas būdingas vištoms, kurios yra visiškai subrendusios. Gaišimas paprastai būna 3–5%, tačiau pasitaiko ir didesnių gaišimų. Paukščiai, kurie randami negyvi, gali būti blyškūs, tačiau paprastai jokių kitų klinikinių požymių neaptinkama.
Kai kuriais atvejais gaišimas gali pasireikšti kartu su dėslumo sumažėjimu.
Esant gyvoms vištoms, sunku atskirt isindromo paveiktas nuo sveikų vištų, nors kai kurioms būna blyškios skiauterės.
Patologija
Atliekant paukščių skrodimus, pilvo ertmėje dažnai aptinkami dideli kraujo krešuliai, atsiradę iš kepenų. Kiti galimi kepenų pakitimai:
Didelis riebalų kiekis yra ne tik kepenyse, bet ir pilvo ertmėje aplink vidaus organus. Kiaušidės dažnai būna aktyvios, bent jau ankstyvose hemoraginio sindromo stadijose. Kai sindromas užsitęsia, kiaušidžių aktyvumas gali sumažėti arba išnykti.
Atsistatant kepenų parenchimai susidaro fibrozės. Tai galima pastebėti vištoms, atsigavusioms nuo hemoraginio sindromo. Dėl fibrozės, gali būti klinikinių požymių pasikartojant lengviems FLHS epizodams bei kaupiantis fibroziniam audiniui kepenyse.
Kaip dėl riebalų sankaupų kepenyse atsiranda staigios hemoragijos? Manoma, kad perteklinis riebalų kiekis pakenkia kepenų sandarai, todėl susilpnėja retikulinė struktūra ir kraujagyslės. Kitas pasiūlytas mechanizmas yra hepatocitų nekrozės židiniai, dėl kurių pažeidžiamos kraujagyslės. Per didelė lipidų nesočiųjų riebiųjų rūgščių peroksidacija kepenyse gali užgožti ląstelių atstatymo mechanizmus ir pažeisti audinius.
Diagnozė
Diagnozuoti šią ligą, be klinikinių požymių ir patologijos, yra sudėtinga. Deja, diagnostinių tyrimų nėra. Dėl to, kad sunku atpažinti FLSH ir nėra diagnostinių tyrimų, sindromas dažnai nepastebimas.
Profilaktika
Kaip minėjome pirmoje dalyje, suriebėjusių kepenų hemoraginis sindromas yra susijęs su daug rizikos veiksnių. Pagrindinis profilkatikos tikslas – išvengti šių rizikos faktorių.
Fosfolipidai ir cholinas
Fosfolipidai yra struktūriniai lipidai, taip pat struktūriniai ląstelių komponentai. Lecitinas yra pagrindinis fosfolipidas, kuris įtrauktas į lipoproteinų ir mikrosominių membranų struktūrą. Lecitinas taip pat naudojamas formuojantis labai mažo tankio lipoproteinams, svarbus transportuojant riebalus iš kepenų į kitus audinius. Esant lecitino trūkumui padidėja riebalų kaupimasis kepenyse bei sumažėja riebalų kiekis kiaušinio trynyje.
Viena iš lecitino sudėtinių dalių yra cholinas. Cholinas svarbus įsisavinant ir mobilizuojant kepenyse esančius trigliceridus ir vadinamas lipotropiniu faktoriu.
Skiriant cholino papildus padidėja labai mažo tankio lipoproteinų kiekiai serume bei sumažėja riebalų kepenyse, pilvo ertmėje ir širdyje. Dėl šių cholino savybių jis naudojamas riebalų kaupimosi hepatocituose (,,suriebėjusios kepenys”) prevencijai.
Cholino poreikis padidėja skiriant pašarus su dideliu kiekiu riebalų. Cholino skyrimas taip pat gali būti naudingas esant karščio stresui, nes riebalų kaupimasis ypač padidėja eant aukštoms temperatūroms.
Dėl sindromo sukeliamų pasekmių svarbu reaguoti kuo greičiau. Cholino papildus dėl šios priežasties rekomenduojama skirti su geriamuoju vandeniu.
Dopharma savo pasiūloje turi pašarų papildą su cholinu Heparenol. Šio prepearato sudėtyje taip pat yra betaino, metionino, lizino, sorbitolio ir augalų ekstraktų. Kadangi Heparenol yra skystis, jis ypač tinkamas naudoti su geriamuoju vandeniu. Daugiau apie produktą – spauskite čia.
Literatūra
Alagawany, M., El-Hindawy, M. Attia, A., Farag, M., Abd El-Hack, M. (2015) Influence of dietary choline levels on growth performance and carcass characteristics of growing Japanese quail. Advances in animal and veterinary science 3(2): 109-115.
Barroeta, A.C., Baucells, M.D., Blanco Pérez, A., Calsamiglia, S., Casals, R., Cepero Briz, R., Davin, R., Gonzalez, G., Hernandez, J.M., Isabel, B., Lopez Bote, C., Rey, I.A., Rodriguez, M., Sanz, J., Soto-Salanova, M.F., Weber, G. (2012) Optimum vitamin nutrition – In the production of quality animal foods.
Crespo, R. (2020) Fatty liver hemorrhagic syndrome in poultry. https://www.merckvetmanual.com/poultry/fatty-liver-hemorrhagic-syndrome/fatty-liver-hemorrhagic-syndrome-in-poultry?query=fatty%20liver Consulted February 5th
Crespo, R., Shivaprasad, H.L. (2008) Developmental, metabolic, and other noninfectious disorders. Chapter 30 in Diseases of Poultry, 12th edition, Edited by Saif, Y.M.
Dong, X.F., Zhai, Q.H., Tong, J.M. (2019) Dietary choline supplementation regulated lipid profiles of egg yolk, blood, and liver and improved hepatic redox status in laying hens. Poultry science 98: 3304-3312.
Gilman, G.G. e.a. (1990) Choline. In: The pharmaceutical basis of therapeutics, p 1542-1544.
Griffith, M., Olinde, A.J., Schexnailder, R., Davenport, R.F., McKnight, W.F. (1969) Effect of choline, methionine and vitamin B12 on liver fat, egg production and egg weight in hens. Poultry science 48(6): 2160–2172.
Hossain, M.E., Das, G.B. (2014) Effects of supplemental choline on deposition of cardiac, hepatic and abdominal fat in broiler. Bangladesh journal of animal science 43(2): 118-122.
Howard, J.L. (1986) Vitamins in food animal nutrition. Current Veterinary Therapy, Food Animal Practice 290.
Igwe, I.R., Okonkwo, C.J., Uzoukwu, U.G., Onyenegecha, C.O. (2015) The effect of choline chloride on the performance of broiler chickens. Annual research & review in biology 8(3).
Kahn, C.M. (2005) The Merck Veterinary Manual 9th Chapter Poultry – Fatty liver syndrome page 2226-2227.
Khosravinia, H., Chethen, P.S., Umakantha, B., Nourmohammadi, R. (2015) Effects of lipotropic products on productive performance, liver lipid and enzymes activity in broiler chickens. Poultry science journal 3(2): 113-120.
Kpodo, K.R. (2015) Dietary supplementation of choline and betaine in heat-stressed broilers. Thesis for the master of science degree at the University of Tennessee, Knoxville.
Krishnan Rajalekshmy, P. (2010) Effects of dietary choline, folic acid and vitamin B12 on laying hen performance, egg components and egg phospholipid composition. Theses and dissertations in animal science. 21.
March, B.E. (1981) Choline supplementation of layer diets containing soybean meal or rapeseed meal as protein supplement. Poultry science 60: 818-823.
Mendoca, C.X., Guerra, E.M., de Oliveira, C.A. (1989) Suplementação de colina para poedeiras comerciais Hisex Brown e hisex White. Deposição de gordura hepática e níveis de lipídeos plasmáticos. Revista da faculdade de medicina veterinaria e zootecnia da universidade de Sao Paolo 26(1): 93-103.
Ramo Rao, S.V., Sunder, G.S., Reddy, M.R., Praharaj, N.K., Raju, M.V., Panda, A.K. (2001) Performance of broiler chicken in early life on methionine deficient feed with added choline and betaine. British poultry science 42(3): 362-367.
Saeed, M., Alagawany, M., Asif Arain, M., El-Hack, M.E.A., Dhama, K. (2017) Beneficial impacts of choline in animal and human with special reference to its role against fatty liver syndrome. Journal of experimental biology and agricultural sciences 5(5): 589-598.
Schexnailder, R., Griffith, M. (1973) Liver fat and egg production of laying hens as influenced by choline and other nutrients. Poultry science 52: 1188-1194.
Shini, S. (2014) Fatty liver haemorrhagic syndrome in laying hens: field and experimental investigations. A thesis submitted for the degree of Doctor of Philosophy at The University of Queensland.
Shini, S., Shini, A., Bryden, W.L. (2019a) Unravelling fatty liver haemorrhagic syndrome: 1. Oestrogen and inflammation. Avian pathology 49(1): 87-98.
Shini, S., Shini, A., Bryden, W.L. (2019b) Unravelling fatty liver haemorrhagic syndrome: 2. Inflammation and pathophysiology. Avian pathology 49(2): 131-143.
The poultry site – fatty liver haemorrhagic syndrome. 06-05-2020. https://thepoultrysite.com/articles/fatty-liver-haemorrhagic-syndrome
Trott, K.A., Giannitti, F., Rimoldi, G., Hill, A., Woods, L., Barr, B., Anderson, M., Mete, A. (2014) Fatty liver hemorrhagic syndrome in the backyard chicken: a retrospective histopathological case series. Veterinary pathology 51(4): 787-795.
Whitehead, C.C. (1979) Nutritional and metabolic aspects of fatty liver disease in poultry. The veterinary quarterly 1(3): 150-157.
Workel, H.A., Keller, T., Reeve, A., Lauwaerts, A. (2002) Choline – the rediscovered vitamin for poultry. The poultry site. https://thepoultrysite.com/articles/choline-the-rediscovered-vitamin-for-poultry
Penicilinų ir cefalosporinų apžvalga
/in Techninė pagalba, UncategorizedPenicilinai ir cefalosporinai priklauso beta laktaminių antibiotikų grupei.
Chemiškai penicilinai ir cefalosporinai glaudžiai susiję, tačiau turi nemažai skirtumų, kuriuos čia ir aptarsime.
Kad būtų lengviau surasti dominančių infomaciją, pateikiame planą, pagal kurį bus išdėstyta informacija.
1.1. Išgavimo istorija
1.2. Farmakodinamika
1.3. Lipofiliškumas
1.4. Nuo laiko priklausantis veikimas
1.5. Kombinacijos su kitomis antimikrobinėmis medžiagomis
1.6. Atsparumo vystymasis
1.7. Veikimo spektras
1.8. Straipsnių apžvalga
1.9. Atsakingas antibiotikų naudojimas. EMA duomenys
1.10. Ką siūlo Dopharma?
1.1. Išgavimo istorija
Penicilinas
Didžiąją šlovę atnešusį atradimą britas A.Flemingas padarė 1928 metais. Mokslininkas savo laboratorijoje paliko lėkštelę su užsėta Auksinio stafilokoko bakterija ir išvyko dviem savaitėms atostogų. Sugrįžęs A. Flemingas pastebėjo švarų ratą supantį gelsvai žalią pelėsį, kuris atsitiktinai užteršė lėkštelę. Žaliojo pelėjūno (Penicillium notatum) rūšies spora pateko į lėkšelę iš viršuje esančios mikologijos laboratorijos. Stafilokoko bakterijos užaugo tik ten, kur nebuvo pelėsio.
Tik praėjus apie 10 metų Flemingo tyrimai sulaukė didesnio susidomėjimo iš Oksfordo mokslininkų, nes buvo manyta, kad penicilino gamyba yra per daug sudėtinga ir todėl jo nepavyks naudoti žmonių gydymui.
Kas sekė po to?
Įdomūs faktai:
Cefalosporinai
Kai penicilinų savybės buvo daugmaž išaiškintos, 1945 metais profesorius iš Italijos Džiuzepė Brotzu susidomėjo, kodėl jo mieste, Kaljaryje, nepasaint to, kad žmonės maudosi krante, kur netoliese į jūrą patenka miesto nuotekos, vidurių šiltinės protrūkių nepasitaiko. Jis nusprendė paimti vandens mėginį ir išbandyti jo poveikį Salmonella typhi bakterijoms.
Koks buvo rezultatas? Jam pavyko izoliuoti pelėsį (Acremonium chysogenum), kuris gamino efektyvias medžiagas prieš gramneigiamas bakterijas, tuo tarpu ir Salmonella. Mokslininkas bandė įtikinti italus investuoti į jo tyrimus, bet galiausiai išsiuntė pelėsių kultūrą į Oksfordo universitetą, kur buvo nustyta, kad pelėsis gamina mažiausiai 5 antibiotikus. Iki 1953 metų aptikti 3 skirtingi, pelėsio gaminami cefalosporinai.
Įdomūs faktai:
Nors Brotzu buvo pasiūlytas kaip vienas iš potencialių Nobelio premijos gavėjų, jis retai minimas italų rašytiniuose šaltiniuose, tačiau dažnai aprašomas farmakologiniuose straipsniuose visame pasaulyje.
1.2. Farmakodinamika
Baktericidinis beta laktaminių antibiotikų veikimas paremtas bakterijų sienelės sintezės slopinimu. Bakterijų ląstelės sienelė yra kompleksinės, pusiau standžios struktūros, kuri sudaryta iš pepidų (aminorūgčių) ir angliavandenių, sujungtų peniciliną sujungiančiais baltymais. Ši kompleksinė struktūra vadinama peptidoglikanu ir dažniausiai dengia bakterijų plazminę membraną (gramteigiamos bakterijos) arba yra įsiterpusi tarp dviejų plazminių membranų (gramneigiamos bakterijos). Beta laktaminiai antibiotikai negrįžtamai jungiasi prie peniciliną sujungiančių baltymų ir taip neleidžia susidaryti peptidoglikanui bakterijų dauginimosi metu.
Vieni penicilinai efektyvūs tik prieš gramneigiamas bakterijas, kiti pasižymi plačiu spektru ir tai susiję supenicilinų gebėjimu pasiekti peptidoglikano sluoksnį. Siauro spektro penicilinai nesugeba prasiskverbti pro išorinį lipidų sluoksnį gramneigiamose bakterijose, tačiau efektyvūs prieš gramtaigiamas bakterijas, kurių peptidoglikanas bakterijos išorėje. Priešingai, plataus spektro penicilinai pasižymi didele skvarba, todėl veikia ir gramneigiamas bakterijas. Kiti faktoriai, nuo kurių priklauso penicilinų efektyvumas, yra peptidoglikano storis, peniciliną sujungiančių baltymų struktūra ir atsparumo mechanizmai.
Skirtingi cefalosporinai taip pat pasižymi skirtingu veikimo spektru. Pirmos ir antro kartos cefalosporinai (cefaleksinas, cefaloniumas, cefapirinas) pasižymi siauru veikimo spektru ir efektyvūs pagrindinai prieš gramteigiamas bekterijas. Naujesnės kartos cefalosporinai: 3-ios kartos (cefaperazonas, ceftiofuras), 4-os kartos (cefkvinomas) – efektyvūs prieš gramneigiamas bakterijas.
Tiek penicilinai, tiek cefalosporinai neefektyvūs prieš bakterijas, kurios neturi sienelės. Taip pat, beta laktaminiai antibiotikai laikomi saugiais gyvuliams ir žmonėms, nes jų ląstelėse nėra peniciliną sujungiančių baltymų.
1.3. Lipofiliškumas ir pasiskirstymas
Penicilinai ir cefalosporinai pasižymi mažu lipofiliškumu ir gan prastu biologiniu prieinamumu. Išimtys – amoksicilinas ir penicilinas V (fenoksimetilpenicilinas). Šie antibiotikai geriau pasisavinimi iš virškinimo trakto nei kiti penicilinai. Geresnis pasisavinimas gali būti pasiektas naudojant antibiotikus parenteraliai.
Dėl mažo pKa, penicilinai ir cefalosporinai pasižymi mažu pasiskirstymu audiniuose, o didelė dalis šių antibiotikų kraujo plazmoje jonizuojama ir praranda savo skvarbą pro biologines membranas, dėl to karvių tešmenyje aptinkamas tik penktadalis kraujo plazmoje cirkuliuojančio antibiotiko. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl cefalosporinai dažnai naudojami vietiškai į spenius.
1.4. Nuo laiko priklausantis veikimas
Beta laktaminių antibiotikų veikimas priklauso nuo laiko. Tai reiškia, kad jie efektyviausi, kai bakterijos veikiamos jais pakankamą laiko periodą, štai kodėl nepertraukiamas gydymas yra labiau rekomenduojamas nei pulsinė medikacija. Norint pasiekti optimalų rezultatą, gydymo periodas turėtų būti ne ilgesnis nei dvigubas laiko tarpas, kurio metu audinių koncentracija yra didesnė nei MIC(minimali slopinanti koncentracija). Šis laiko tarpas nustatomas atliekant specialius farmakokinetikos tyrimus su skirtingomis rūšimis.
Penicilinų injekcijos dažnai švirkščiamos kelis kartus dienoje. Sumažinti injekcinių skaičių galima naudojant preparatus, kuriuose penicilinas sujungtas su prokainu ir dėl to išsiskirtia po truputį.
Įdomūs faktai:
Pencilinams būdingas fenomenas ,,Erelio efektas“. Naudojant penicilinus didesnėmis nei rekomenduojama koncentracijomis, slopinamas kai kurių bakterijų (pavyzdžiui enterobakterijų), augimas ir dauginimasis, todėl gali sumažėti penicilinų efektyvumas.
1.5. Kombinacijos su kitomis antimikrobinėmis medžiagomis
Penicilinai ir cefalosporinai niekada neturėtų būti naudojami kartu su bakteriostatiškai veikiančiais antibiotikais.
Sinergistinis veikimas pasiekiamas skiriant kartu su aminoglikozidais: beta laktaminiai antibiotikai padidina bakterijų sienelės pralaidumą, todėl aminoglikozidai gali lengviau pasiekti savo taikinį – ribosomas.
1.6. Atsparumo vystymasis
Atsparumas beta laktaminiams antibiotikams siejamas su beta laktamazėmis. Šie fermentai suardo beta laktaminį žiedą, kuris įprastai jungiasi prie bakterijų baltymų, ir inaktyvuoja antibiotikus. Atsaparumo mechanizmas perduodamas per plazmides, dėl to šis atsparumas labiau paplitęs tarp gramneigiamų bakterijų. Atsparumas siauro spektro antibiotikams, kurie veikia gramteigiamas bakterijas, yra nedidelis ir vystosi lėtai, tuo tarpu, atsparumo vystymasis plataus spektro penicilinams gana greitas.
Yra penicilinų, kurie atsparūs beta laktamazėms. Vienas iš jų, naudojamas veterinarinėje medicinoje,- kloksacilinas. Naujesnės kartos cefalosporinai taip pat mažiau jautrūs beta laktamazėms. Tai susiję su kitokia molekuline struktūra.
Kiti su atsparumu susiję mechanizmai – penicilinus sujungiančių baltymų pokyčiai, efliukso pompos ir mažesnis pralaidumas.
Įdomūs faktai: Bakterijos, ,,valgančios” penicilinus
Bakterijos gali įgyti atsparumą antimikrobinėms medžiagosms, jas neutralizuoti įvairiais fermentais. Pasirodo, tai dar ne viskas. Kai kurios bakterijos sugeba junginius, skirtus mikrobams naikinti, pasisavinti ir panaudoti kaip energijos šaltinį. Tyrėjai „Nature Chemical Biology“ žurnele paskelbė, kaip kai kurios bakterijos įgyvendina šį žygdarbį. Jie nustatė genus ir fermentus, susijusius su penicilino virškinimu, ir tikisi, kad žinios ilgainiui bus panaudotos tokiose srityse kaip antibiotikų naikinimas, pavyzdžiui, ligoninių atliekose ar nuotekose iš ūkio.
1.7. Veikimo spektras
1.8. Straipsnių apžvalga
Beta-laktamų efektyvumas prieš S.suis (6)
2019 metais, mokslininkai Tailande atliko S.suis atparumo antibiotikams tyrimus su padermėmis, izoliuotomis iš sergančių kiaulių, kiaulių be simptomų ir žmonių. Mokslininkai nustatė, kad didelis kiekis izoliuotų bakterijų turėjo atsparumą daugeliui antibiotikų.Ypač didelis atsparumas nustatytas makrolidams ir tetracikliniams. Beta laktaminiai antibiotikai, vankomicinas ir florfenikolis buvo efektyviausi prieš S.suis.
Antimikrobinių preparatų vartojimo poveikis augančių kiaulių išmatų mikrobiotos struktūrai (7)
2018 metais Elsevier paskelbtas amerikiečių ir egiptiečių tyrimas, kuriame jie ištyrė 5 skirtingų antimikrobinių medžiagų poveikį 8 savaičių amžiaus kiaulių mikrobiotai. Jų tyrimo metu buvo nustatyta, kad panaudojus ceftiofuro hidrochloridą ar tulatromiciną, mikrobiotos struktūra buvo labai panaši į prieš gydymą ištirtą po maždaug 14 dienų. Tuo tarpu, panaudojus bezilpenicilino prokainą ar oksitetracikliną, jau po 7 dienų nustayta subalansuota homeostatinė mikrobiotos struktūra.
Klinikinio mastito patogenų jautrumo antimirobinėms medžiagoms stebėjimas visoje Europoje: VetPath rezultatai (8)
VetPath laboratorinės diagnostikos įmonė atlikto pieno mėginių, paimtų iš klinikiniu mastitu sergančių karvių ir neseniai negydytu antimikrobinėmis medžiagomis, bakterijų jautrumo tyrimus. Mėginiai buvo surinkti iš 9 šalių 2009-2012 metais. Išskirti 934 izoliatai. E.coli (n=207) ir Klebsiella spp. (n=87) atsparumas tetraciklinams buvo vidutinis. Didelis atsparumas nustatytas cefapirinui (pirmos kartos cefalosporinas), bet tai buvo būdinga tik E.coli. Tuo tarpu, atsparumas beta laktamams nustatytas labai mažas arba mažas. E.coli jautrumas enrofloksacinui ir marbofloksacinui geras. S.aureus (n=192) ir koaguliazei neigiami stafilokokai (n=165) buvo jautrūs daugeliui antibiotikų, išskyrus peniciliną (atsparumas 25.0% ir 29.1% atitinkamai). Streptococcus uberis padermės (n=188) buvo jautrios beta laktaminiams antibiotikams, nors 35,6% padermių buvo vidutiškai jautrios. Atsparumas ertirominicinui nustatytas 20,2%, o tetraciklinui 36,7%. Streptococcus dysgalactiae (n=95) rodikliai buvo atitinkamai 13,7% ir 56,8%.
ESBL(ang.Extended-spectrum beta-lactamases) fermentus gaminančių E.coli paplitimas paukščių ūkiuose
Atlikus tyrimą Nigerijoje,nustatyta, kad ESBL gaminančios E.coli (tokios bakterijos atsparios daugeliui beta laktamų, tarp jų trečios kartos cefalosporinams) Nigerijos paukštynuose paplitusios nepriklausomai nuo paukščių amžiaus ir rūšies. Vidutiniškai 32,2% procentuose išmatų mėginių, nustyta ESBL gaminančių E.coli. (9).
Kinijoje nustatyta, kad nuo 2008 iki 2014 metų ESBL gaminančių E.coli kiekis padvigubėjo. Pastebėti skirtumai tarp skirtingų Kinijos regionų: regionuose, kur intensyvesnė paukštininykystė, didesnė paukščių koncentracija, išskirta daugiau ESBL gaminančių E.coli (10).
1.9. Atsakingas antibiotikų naudojimas
Visos antimikrobinės medžiagos, naudojamos žmonių medicinoje skirstomos į kritiškai svarbias, labai svarbias ir svarbias. Kokia situacija su penicilinais ir cefalosporinais?
Kritiškai svarbūs: piperacilinas, ampicilinas, amoksicilinas su klavulano rūgštimi (penicilinai), ceftriaksonas, cefepimas, ceftarolinas, ceftobiprolas (3-ios ir 4-os kartos cefalosporinai).
Labai svarbūs: mecilinamas, flukloksacilinas, benzilpenicilinas, fenoksimeilpenicilinas (penicilinai) ir 1-os bei antros kartos
1.9.1. Kokie EMA (Europos Vaistų Agentūra) statistikos duomenys?
Penicilinai
Šiaurės Europos šalyse, pagal 2017 metų duomenis, maistui skirtiems gyvūnams daugiausiai sunaudota siauro sprektro penicilinų (beta laktamazėms jautrių). Tuo tarpu, daugelyje kitų, tarp jų ir Lietuvoje, didžiausią dalį sunaudotų penicilinų sudarė plataus spektro penicilinai.
Cefalosporinai
3-ios ir 4-tos kartos cefalosporinai kartu su fluorokvinolonais ir polimiksinais priskiriami prie kritiškai svarbių žmonių medicinoje. Šių antimikrobinių medžiagų sunaudojimas maistui skirtiems gyvūnams Europoje 2017 metais atitinkamai sudarė 0,2%, 2,2% ir 3,4% procentus. Lietuvoje 3-ios ir 4-tos cefalosporinų pardavimai nuo visų parduotų antimikrobinių medžiagų sudarė mažiau nei 1%.
1.9.2. Olandų rekomendacijos dėl antimikrobinių medžiagų naudojimo
Antro pasirinkimo penicilinai:
Trečio pasirinkimo penicilinai:
Ketvirto pasirinkimo penicilinai:
Pirmo pasirinkimo cefalosporinai:
Antro pasirinkimo cefalosporinai:
Trečio pasirinkimo cefalosporinai:
Ketvirto pasirinkimo cefalosporinai:
1.10. Ką siūlo Dopharma?
Dopharma pasiūloje yra 3 preparatai, kurių sudėtyje yra beta laktaminių antibiotikų:
Šaltiniai:
Informacija apie Dopharma veiklą COVID-19 pandemijos metu
/in naujienosNorime informuoti, kad DOPHARMA įgyvendino visas valdžios institucijų rekomenduotas priemones, skirtas užkirsti kelią COVID-19 viruso plitimui.
Mes ir toliau teiksime paslaugas savo klientams, kad būtų užtikrinta mūsų gyvūnų sveikata, mityba ir gerovė. Dėl išorinių logistikos paslaugų apribojimų galimi tam tikri vėlavimai.
Norime padėkoti už išskirtinį darbą, kurį šiais sunkiais laikais kasdien atlieka mūsų klientai, partneriai, pašarų gamybos įmonės, ūkininkai ir veterinarijos gydytojai.
Mūsų klientų aptarnavimo, pardavimo ir techninės pagalbos skyrius dirbs kaip įprasta.
Europos Galvijų Kongresas 2019
/in naujienos2019 m. Rugsėjo 11–13 d Hertogenboše, Nyderlanduose vyks Europos Galvijų Kongresas (angl. European Bovine Congress 2019). Kongreso tema „Jūsų veterinarijos priemonių rinkinys 2025“. Seminarų metu bus aptariamos naujienos pieno pramonėje ir veterinarijos gydytojų srityje.
Dopharma yra viena iš kongreso dalyvių ir kviečia visus, atvyksiančius į kongresą, užsukti prie stendo.
Čia Jūsų lauks profesionalus Dopharmos kolektyvas.
Daugiau informacijos apie kongresą galima rasti Europos galvijų kongreso tinklalapyje. Čia taip pat galite rasti preliminarią programą. Oficialiame puslapyje iki 2020 metų sausio mėnesio pabaigos bus patalpintos pranešėjų pristatymų santraukos.
Dopharma Italija įkūrimas.
/in naujienos2019 m. Liepos 1 d. „Dopharma International“ prie nuostabaus Iseo ežero surengė Italijos tiesioginio rinkos verslo susitikimą. Nuo šiol „Dopharma“ aptarnauja savo klientus tiesiogiai iš logistikos centro, esančio netoli Milano, o pasiūlą papildė neseniai įsigyti produktai iš BI (Boehringer Ingelheim), tokie kaip „Prazil“ ir „Cefovet“.
Italijos organizacijai vadovauja Claudio Guarini, o Šiaurinėje Italijos dalyje, kurioje daugiausiai laikomą ūkinių gyvulių, dirba 5 pardavimų vadyvininkai.
Tikime, kad nauji strateginiai sprendimai pagerins tolimesnį bendradarbiavimą su partneriais Italijoje.
Daugiau informacijos: www.dopharma.it